Agawa amerykańska, czyli ta posiadająca żółto obrzeżone liście, podobnie jak agawa o niebieskozielonych liściach, to roślina długowieczna, bardzo odporna na zmienne i nie sprzyjające warunki uprawy.
Oba te gatunki zakwitają w starszym wieku (20-30 lat) i giną, pozostawiając kępę młodych roślin. Rodzaj agawowatych liczy ponad 100 gatunków. Rosną dziko w USA i Ameryce Południowej.
- Stanowisko dla agawy
Agawa dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, dlatego właśnie takie należy dla nich wybierać.
- Temperatura
W zimie agawa wymaga temperatury niższej, najlepiej około 10°C, chociaż dobrze zimuje zarówno na werandzie (4—6°C), jak i w ogrzewanym pokoju. Od maja do września powinna stać w ogrodzie lub na balkonie.
- Podlewanie agawy
Podlewajmy agawę umiarkowane. Jeżeli zimuje w chłodnym miejscu, podlewajmy ją tak, aby podłoże zupełnie nie wyschło.
- Nawożenie agawy
Najlepiej jest nawozić agawę od wiosny do końca lata raz na miesiąc. Używajmy w tym celu bardzo słabego roztworu nawozu przeznaczonego dla kaktusów i sukulentów.
- Przesadzanie agawy
wskazane tylko wtedy, jeśli roślina nie mieści się w doniczce; podłoże powinno składać się z ziemi darniowej i piasku, jako drenaż konieczna jest gruba warstwa żwiru lub piasku na dnie doniczki.
- Rozmnażanie agawy
Najlepiej jest rozmnażać agawę przez oddzielanie bocznych odrostów, które wyrastają u podstawy starej rośliny.
- Szkodniki i choroby
Agawa jest odporna na szkodniki oraz choroby. Może jej szkodzić m.in. obfite podlewanie, przymrozki, a także zimowanie w zbyt chłodnym miejscu.
Tagi:
- agawa pielęgnacja