Aloes nie jest rośliną bardzo wymagającą, warto jednak nieco wiedzieć na temat tego, w jaki sposób o niego dbać, aby ładnie się rozwijał i został z nami na lata. Warto wiedzieć, że posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywany na szeroką skalę w medycynie. Przysiepsza proces gojenia się ran, działa przeczyszczająco i bakteriobójczo.
Poniżej mamy nieco wskazówek, jak pielęgnować aloes. Zapraszamy do lektury!
Aloes to długowieczna, wytrzymała na suche powietrze roślina gruboszowata, posiadająca mięsiste trójkątne liście, ułożone w rozetę, która przypomina kształtem mitrę. U podstawy roślina wytwarza liczne odrosty, łatwe do oddzielenia i raczej bez problemów ukorzeniające się.
Stanowisko dla aloesu
Aloes potrzebuje stanowiska słonecznego lub bardzo jasnego.
Temperatura dla aloesu
Aloes wiosną i latem wymaga temperatury pokojowej, z kolei jesienią i zimą około 10°C, choć dobrze zimuje również w temperaturze pokojowej.
Podlewanie aloesu
Wiosną i latem należy aloes podlewać umiarkowanie, natomiast jesienią i zimą bardzo oszczędne, tylko tyle, żeby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła.
Nawożenie aloesu
Aloes należy nawozić mniej więcej co miesiąc, używając w tym celu słabego roztworu nawozów mineralnych dla kaktusów i sukulentów.
Przesadzanie aloesu
Aloes przesadzajmy tylko wówczas, kiedy nie mieści się w doniczce. Najlepiej przesadzać go do piaszczysto-gliniastej ziemi, z umieszczonym na dnie doniczki drenażem z piasku i żwiru.
Rozmnażanie aloesu
Aloes rozmnaża się przez oddzielanie bocznych rozetek, które po 1—2-dniowym obeschnięciu łatwo ukorzeniają się w doniczce.
Szkodniki i choroby atakujące aloes
Aloes ogólnie jest odporny na szkodniki. Nieprawidłowa pielęgnacja może się natomiast przyczynić do chorób, takich jak gnicie korzeni i dolnych liści. Najczęściej są one spowodowane zbyt obfitym podlewaniem.