Oliwki cieszą się ogromną popularnością. We Włoszech i w Hiszpanii stanowią nieodzowny składnik słynnych narodowych potraw, które podbiły świat — wystarczy wymienić neapolitańską pizzę czy paellę z Walencji. Trudno wyobrazić sobie bez nich potrawy z sałaty, będące specjalnością francuskiej kuchni.
Dodaje się je także do koktajli i aperitifów jako zaostrzającą apetyt przekąskę przed posiłkiem czy smakowity dodatek do różnych dań. W Turcji jada się je na śniadanie, z chlebem i białym serem. Słowem – mają nader szerokie zastosowanie i z pewnością warto się z nimi bliżej zaznajomić.
Oliwki to owoce drzewa oliwnego, które od wieków uznawane jest za symbol pokoju (gałązka oliwna!), dostatku, a także powodzenia. Należy ono do rodziny oliwkowatych, razem z krzewami bzu i jaśminu czy jesionu.
Drzewo oliwne żyje i owocuje niezwykle długo – kilkaset, a nawet i tysiąc lat! O pewnej sędziwej oliwce, rosnącej do dziś w Atenach, mówią, że pochodzi z gaju oliwnego, w którym nauczał Platon. Owoce drzewa oliwnego stanowią surowiec do wyrobu jednego z podstawowych produktów spożywczych w krajach basenu Morza Śródziemnego – oliwy.
Zawartość tłuszczu w oliwkach dochodzi do 30%. Ten najszlachetniejszy z tłuszczów roślinnych tłoczy się z otrząsanych z drzewa, prawie dojrzałych, fioletowoczarnych oliwek.
Jak przygotowuje się oliwki do spożycia?
Oliwki przeznaczone do bezpośredniego spożycia zrywa się z drzewa jeszcze niedojrzałe, a następnie poddaje różnym zabiegom: ługowaniu, pozbawiającemu owoce goryczy, płukaniu pod silnym strumieniem wody, wreszcie zalewa sieje roztworem soli; po określonym czasie oliwki pasteryzuje się i pakuje hermetycznie.
W czasie ługowania oliwki nabierają swej charakterystycznej „oliwkowej” barwy. Czasem usuwa się z nich pestki i nadziewa kaparami bądź kawałeczkami ostrej papryki. Inna metoda preparowania, dopuszczająca powietrze do oliwek w czasie procesu konserwacji, zmienia barwę oliwek na prawie czarną. Konserwuje się też całkowicie dojrzałe, czarne oliwki. Zebrane z drzewa myje się pod silnym strumieniem wody, rozkłada warstwami i suszy, po czym umieszcza w beczkach i zalewa stężonym roztworem soli. Ten sposób konserwowania oliwek popularny jest przede wszystkim na Bałkanach, gdzie można kupować je wprost z beczki, tak jak u nas kapustę kiszoną czy ogórki.
Do czego używać oliwek?
Oliwki mogą być wykorzystywane jako dodatek do przekąsek, a także dań głównych. Można wiec po nie sięgać, przygotowując sałatki, potrawy mięsne czy rybne, spaghetti oraz pizzę, mogą także wzbogacić smak dań z ryżu. Genialne sprawdzają się też jako przystawki do apertifów czy piwa.
Tagi:
- z czym jeść oliwki
- jak jesc oliwki
W tytule jest „Jak jeść oliwki?” – brak odpowiedzi. Chodzi mi o naczynia, sztućce, sposób ułożenia, temperaturę, ilość w potrawie itp.