Jak oswoić naszego królika? Co robić by poczuł się w naszym domu bezpiecznie i nie bał się domowników? Przede wszystkim przez kilka pierwszych dni pozwól by zwierzę oswoiło się z nowym miejscem i nie wypuszczaj go od razu ze swojej klatki, która jest dla niego bezpiecznym azylem.
W początkowym okresie podawaj mu tylko jedzenie do klatki i spokojnie do niego mów, w ten sposób pupil zapamięta cię i przestanie się ciebie bać, a twój widok będzie kojarzył mu się z ulubionymi smakołykami. Gdy zwierzak poczuje się przy tobie pewniej, sam zacznie podchodzić do wyciągniętej przez ciebie ręki, wtedy możesz spróbować go delikatnie pogłaskać. Pamiętaj jednak, aby wszystkie ruchy wykonywać spokojnie, delikatnie, gdyż królik jest bardzo płochliwy. Dobrze wiemy, że w swoim środowisku naturalnym stale musi uważać na drapieżne zwierzęta i uciekać przed ich atakiem. Jeśli więc będziesz nagle chciał go wyciągnąć z klatki, może się przestraszyć i zamiast się oswoić, stać się jeszcze bardziej nerwowym. Królika powinno chwytać się za skórę na karku, jednak w przypadku młodych lub chudych zwierzaków nie zawsze to się udaje, dlatego w takiej sytuacji unosimy króliczka stosując chwyt pod brzuch.
Małe króliki mogą czuć się nieswojo i niepewnie na naszych rękach, dlatego przez jakiś czas zaoszczędźmy mu dodatkowych wrażeń. Nie narażajmy go na kontakt ze zbyt dużą grupą ludzi czy innymi zwierzętami. Gdy królik jest starszy i bardziej doświadczony potrafi sobie sam poradzić z natarczywymi osobami, czego nie potrafi jeszcze młody, płochliwy zwierzak.
Gdy nasze zwierzątko dobrze zapozna się już z klatką, a także obszarem dookoła niej oraz wszystkimi domownikami, poczuje się pewnie i bezpiecznie. Nasz pupil przestanie wtedy bać się i uciekać przed nami, nasz dom stanie się jego domem.