O GMO w ostatnich latach słyszał chyba każdy. Modyfikowana genetycznie żywność coraz częściej pojawia się na rynku, zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sięgamy po produkty, przy których kodzie genetycznym ktoś „majstrował”. Naukowcy są podzieleni odnośnie do tego, czy jest ona szkodliwa, czy niegroźna, czasami jednak zdają się przymykać oko na związane z nią zagrożenia.
Na szczęście jednak świadomość społeczeństwa w zakresie niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą GMO, jest coraz większa. Dzisiaj omawiamy dla was najważniejsze wady GMO. Zapraszamy do lektury!
Mimo iż uważa się, że GMO to przyszłość współczesnego rolnictwa, nie można pod żadnym pozorem zapominać o związanych z nim niebezpieczeństwach.
- GMO wiąże się ze stosowaniem technologii, których długofalowe skutki są nam jeszcze nieznane. Dodatkowo ciężko je przewidzieć, gdyż często modyfikacje genetyczne przeprowadzane są na zasadzie loterii i nigdy nie można mieć 100% pewności odnośnie do tego, jakie cechy będzie miał (oprócz tych pożądanych, tj. na przykład odporność na choroby) dany organizm.
- GMO może doprowadzić do niekontrolowanego przepływu genów między gatunkami w sytuacji, kiedy rośliny genetycznie modyfikowane zostaną wprowadzone do normalnych upraw, między rośliny niemodyfikowane genetycznie. W rezultacie mogą np. powstać chwasty, które będą odporne na choroby oraz środki ochrony roślin.
- Wprowadzenie roślin i zwierząt GMO może doprowadzić do zaburzenia delikatnej równowagi między organizmami, jaka w środowisku kształtowała się przez bardzo długi czas. Dla przykładu np. zwierzę z dodatkowym genem wzrostu może wpłynąć negatywnie na populację zwierząt w innych gatunkach, kukurydza, która wytwarza środek owadobójczy, może natomiast zaszkodzić organizmom, które żyją w glebie itp.
- Stosowanie upraw GMO może również zaszkodzić różnorodności biologicznej na całym świecie – przede wszystkim różnorodności upraw.
- Nie wiadomo, czy uprawy roślin i hodowla zwierząt modyfikowanych genetycznie nie wpłynie negatywnie na zdrowie populacji – w GMO zmienia się ilości poszczególnych związków chemicznych, jednakże do końca nie wiadomo, w jaki sposób wpłynie to na zdrowie ludzi i czy nie spowoduje to alergii.
- Może rozpocząć się wojna patentowa – geny, a także zawierające ją żywe organizmy mogą się stać własnością prywatną, co może w rezultacie ograniczyć dostęp do wartościowych technologii najuboższym krajom, a równocześnie może doprowadzić do monopolu wielkich koncernów na produkcję rolną.